V původním hradním příkopu našli domov dva hnědí medvědi Ludvík a Dáša

MEDVĚDÁRIUM NA NÁCHODSKÉM ZÁMKU      

Medvědárium bylo na náchodském zámku zřízeno pro medvědy Ludvíka a Dášu v původním hradním příkopu o rozměrech 74 x 12 metrů již v roce 1994. Jde o největší medvědinec v Čechách. Oba medvědi byli převzati do péče nadace Spisovatelé za práva zvířat od pražského cirkusového drezéra pana Emila Šimka 18. 5. 1994. Následně byla zvířata převezena do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové do karantény. Paralelně začaly náročné a nákladné práce na úpravě hradního příkopu. Jen ocel na mříže medvědária stála přes 300 tisíc Kč. Dne 6. 3. 1995 byli medvědi převezeni ze ZOO na náchodský zámek. Při návštěvě známého spisovatele a náchodského rodáka PhDr. Josefa Škvoreckého byli medvědi pokřtěni jako František a Františka. 

Medvědárium je kromě pohodlného kotce a velkého výběhu vybaveno rovněž bazénkem pro základní medvědí očistu a osvěžení. Úpravy a doplňky medvědince se realizují průběžně dodnes. Aby měli Ludvík s Dášou více pohybu a v příkopu se nenudili, postavili jim zaměstnanci Zoologické zahrady Dvůr Králové v červnu 2012 mohutnou dřevěnou prolézačku s odpočívadlem. Protože však zlenivělí chlupáči měli problém jak s výstupem na horní plošinku, tak s opětným návratem na pevnou zem, byla prolézačka později doplněna pozvolným mostkem a dále prodloužena.

Vlastníky medvědů jsou Město Náchod a Zoologická zahrada Dvůr Králové. Národní památkový ústav pronajímá příkop se zařízením medvědária Městu Náchod, které zajišťuje jeho samotný provoz. ZOO Dvůr Králové má na starosti veterinární dozor. Péče o medvědy zahrnuje jejich pravidelné a kvalitní krmení, zajištění stálého přístupu k pitné vodě, úklid výběhu i kotců, průběžné kontroly výběhu a případné odstraňování nebezpečných předmětů, výměnu vody v bazénku, zazimování zvířat a v neposlední řadě časté a pravidelné sledování jejich chování a zdravotního stavu. 

Našim medvědům je nyní 30 let. Doufejme, že ve svém zdejším domově prožijí další léta ve zdraví, spokojenosti a optimální péči a přinesou mnoho radosti malým i velkým návštěvníkům.

Co Ludvíkovi a Dáše nejvíce chutná a kolik toho běžně spořádají se dozvíte v následujícím příspěvku přímo od jejich ošetřovatelů.

Jak je všeobecně známo, jsou medvědi všežravci, ale také velcí mlsouni. Svým citlivým čichem jsou schopni odhalit každou závadnou potravinu (například nahnilé ovoce či plíseň na pečivu) a v žádném případě ji nesežerou. Krmení je proto nutné pečlivě vybírat a denně vytřiďovat. Ve svém medvědím jídelníčku upřednostňují sladké ovoce jako hrušky, švestky, pomeranče, třešně, ale i kiwi a kaki, ze všeho nejvíce však milují hroznové víno a melouny. Ze zeleniny si rádi pochutnají na celeru, petrželi, červené řepě a bramborech. V létě a začátkem podzimu, kdy kulminuje jejich příprava na zimní spánek, zkonzumují týdně kolem 200 kg ovoce a zeleniny. Maso tvoří pouze cca 20% medvědí stravy, dostávají mražené ryby, mírně povařená kuřata a vnitřnosti, občas také psí granule. Nepohrdnou ale ani chlebem, z něhož vydlabávají střídku, rohlíky a pro zpestření dostávají menší množství sladkého pečiva. Pravidelně jsou jim podávány mléčné výrobky, zejména tvaroh a mezi oblíbené pochoutky (hlavně Dášenky) patří i syrová vajíčka, po nichž mají krásnou, hebkou a lesklou srst.

Jak je vidět z medvědího jídelníčku, uživit takové dva nenasytné chlupáče je poměrně nákladná záležitost. Proto předem děkujeme nejen za příspěvky do kasičky, umístěné na zábradlí nad medvědáriem, ale i za ovoce, zeleninu, kompoty a samozřejmě i med, který bohužel z finančních důvodů nedostávají příliš často. Tyto darované potraviny předejte, prosím do pokladny na II. nádvoří. 

   Za Ludvíka i Dášu vám předem děkujeme.

 

 

Rychlý kontakt

Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.

9407842C-D2AF-4D98-8BF6-8A7FBD413D45

Lucie Prokopová

  • PR pracovník
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 608 181 921
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A Náchod
Zámek 1282/, Náchod 54701