Co čeká návštěvníky náchodského zámku v dubnu i během letošní sezony

Začátek návštěvní sezony se blíží a tak přinášíme několik konkrétních informací o dubnových akcích a výhled na celou letošní sezonu.

CO ČEKÁ NÁVŠTĚVNÍKY NÁCHODSKÉHO ZÁMKU V DUBNU I BĚHEM LETOŠNÍ SEZONY

 

Jaro už pomalu klepe na dveře a tak je čas připravit zámecké expozice na příliv letošních návštěvníků. První úklidové práce v nevytopených osiřelých komnatách započaly již za tuhých únorových mrazů. Postupně jsou odstraňovány textilní přehozy chránící řezby, intarzie i polstrování historického mobiliáře před vrstvami prachu po dobu dlouhých čtyř měsíců a nábytek ošetřován ochrannými prostředky. Koncem března se do expozic vrátí i cínové nádobí, které je náchylné na dlouhodobě nízké teploty a proto musí být po dobu zimního období umístěno ve vytápěných prostorách depozitáře. Na programu je mytí oken, napouštění podlah, drobná údržba, opravy výmaleb v celém zámku a další práce.

Letošní sezonu oficiálně „odemkne“ 1. dubna sám kníže Ottavio Piccolomini, který při speciálních prohlídkách přivítá návštěvníky zámku. Již před nimi však letos prošlo zámkem pár skupin otužilých milovníků historie v tom nejchladnějším počasí v lednu a únoru.

Letošním tématem Národního památkového ústavu je Rok renesanční šlechty, který se týká i našeho zámku. Mezi akce s tímto tématem spojené, které proběhnou v letošním roce, patří například komentované prohlídky zámeckého areálu se zaměřením na renesanční budovy a rod Smiřických, dále také červencový koncert renesanční hudby nebo srpnové večerní prohlídky na téma Smiřičtí na Náchodě.

Novinkou sezony jsou prohlídky zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie včetně sakristie a kruchty, které se budou konat každou první neděli v měsíci od dubna do října vždy ve 13 hodin. Za tímto účelem byly na kruchtě instalovány restaurované původní  vitráže z oken kaple, které byly dosud uloženy v jednom z depozitářů. Vitráže s vyobrazením náboženské tematiky byly pro lepší viditelnost motivů z barevného skla podsvíceny.

Nejbohatší program je samozřejmě připraven na letní prázdniny. Patří sem večerní prohlídky, šermířská vystoupení, prohlídky půd, ale i specializované prohlídky pro dětské návštěvníky na prohlídkovém okruhu Na dvoře vévodském. V loňském roce si dětské prohlídky nenechalo ujít 1 633 osob (rodiny s dětmi) ve 138 prohlídkách.

Pozitivní změny proběhly také v pokladně. Pro rychlejší a efektivnější odbavení návštěvníků došlo ke spojení dvou dosud oddělených pokladních boxů pro prodej vstupenek i upomínkových předmětů, vyměněno bude nevyhovující osvětlení a stávající stoly se židlemi nahradí pohodlnější a modernější sedací nábytek.

Kulturní a jiné akce na duben:

1.4. „Odemykání“ zámku s Ottaviem Piccolomini – prohlídky I. okruhu (Reprezentačních pokojů Piccolominiů) s knížetem Ottaviem Piccolomini, který představí návštěvníkům své honosné zámecké sídlo, na závěr krátké hudební vstupy v podání žáků ZUŠ Police nad Metují, v 10, 12 a 14 hodin.

Vstupné se nemění.

2. 4. Prohlídka zámecké kaple – prohlídka raně barokní zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie včetně sakristie a kruchty, ve 13 hodin.

Vstupné (jednotné): 40 Kč

15. - 16. 4. Mezinárodní den památek a historických sídel – speciální prohlídky exteriérů zámeckého areálu se zaměřením na renesanční budovy a rod Smiřických, v 11, 13 a 15 hodin.

Vstup zdarma.

 

Těšíme se na Vaši návštěvu.

                                                                                     Správa státního zámku v Náchodě